Przejdź do treści

Ważne inaczej (cz. 2) [JAK JEST]

Zgodnie z obietnicą przyjrzymy się liniom o numerach 1, 4 i 16, jednak aby ułatwić zadanie, jednocześnie przypomnimy linie z poprzedniej części o numerach 3, 11 oraz 15.

Jak wiemy z poprzedniej części linia nr 3 biegnie ulicami Krakowską, Wyzwolenia, Ofiar Katynia, Krakowską, Piłsudskiego, Cieplińskiego i dalej w kierunku Boguchwały, jednak nas interesuje dziś tylko ten fragment.

Linia nr 11 z ulicy Matuszczaka kursuje przez ul. Podkarpacką, Dąbrowskiego, Lisa – Kuli, Piłsudskiego, Lwowską, aleją Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, ul. Konfederatów Barskich, Załęską, Sieciecha, aleją Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, ul. Rzecha, Załęską, Księżycową, ks. Stączka, hr. Potockiego.

Linia nr 1 również rozpoczyna trasę na ul. Krakowskiej, jednak “jedynka” jedzie prosto ulicą Krakowską, prosto aleją Piłsudskiego i prosto ulicą Lwowską, skręca dopiero na Rondzie Pobitno tak, jak linia 11, z którą dzieli również trasę biegnąc aleją Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i ul. Rzecha, jednak linia nr 1 skręca w ul. Załęską w prawo, w kierunku przeciwnym do linii 11, po przejechaniu Załęskiej wjeżdża w ul. Spichlerzową, gdzie kończy bieg najdłuższy wariant tej linii. Wariantowo trasa kończy się również wcześniej, na pętli przy Zakładzie Karnym przy ul. Załęskiej lub biegnie ulicą Rzecha do ul. Ciepłowniczej, gdzie dowozi pracowników firm, pętla znajduje się przy Elektrociepłowni.
Przejdźmy więc do rozkładów: Linia posiada mniejszą częstotliwość od linii 3 i 11. Częstotliwość w dzień roboczy to od 30 minut do ok godziny. W rejonie ul. Załęskiej linia kursuje na przemian z linią 11, natomiast w rejonie ul. Krakowskiej linia kursuje naprzemiennie z linią 3, jednak nie wszystkie kursy odpowiadają powyższym standardom.

Na odcinku Pl. Wolności – Lwowska cmentarz poza powyższymi liniami kursują także linie 4, 15 i 16.

Linię nr 15 również omawialiśmy w poprzedniej części. Trasa jej biegnie z ulicy Zwięczyckiej przy zakładzie uzdatniania wody przez ul. Podkarpacką, z przejazdem przez Jarową, następnie Dąbrowskiego, Lisa – Kuli, Piłsudskiego, Lwowską, gdzie skręca i po przejechaniu ulicami Bałtycką, Morgową i Cienistą przecina Lwowską i kieruje się ku pętli przy ul. Olbrachta.

Linia nr 16 ma trasę nieco odrębną. Z ulicy Kalinowej na os. Bzianka ulicami Dębicką, Krakowską, Wyzwolenia, Lubelską i Marszałkowską dociera do al. Piłsudskiego aby kontynuować trasę w omawianej w tym wpisie wiązce aż do przystanku Lwowska szpital, po czym skręca w ul. Leszka Czarnego i przez Witolda, Paderewskiego, Powstańców Wielkopolskich dociera do ul. Św. Rocha, na której kończy trasę przy granicy miasta.

Linia nr 4 natomiast kursy rozpoczyna na bazie miejskiego przewoźnika przy ul. Lubelskiej, skąd kursuje ulicami Lubelską, Krogulskiego, Borową, Warszawską i Marszałkowską, odkąd trasę dzieli z linią 16. Po przejechaniu al. Piłsudskiego kontynuuje trasę ulicą Lwowską wykonując przejazd kieszeniowy przez Cienistą i kończy kursy przy centrum handlowym Auchan w Krasnem.

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy dostosowane są tak, aby zapewnić jak najlepszą regularność kursowania:

Na odcinku al. Piłsudskiego – ul. Lwowska linie 11, 4, 1, 15 i 16 kursują w odstępach co 6 minut w takiej właśnie kolejności, dzięki temu na wspólnym odcinku zachowana jest częstotliwość 6 minut, natomiast na wspólnych odcinkach 2 spośród wymienionych linii czas oczekiwania do kolejnego kursu wynosi od 12 do 18 minut, tak jest np. na ul. Załęskiej, gdzie kursują linie 1 i 11 czy ul. Marszałkowskiej, którą obsługują 4 i 16 oraz na kluczowym odcinku Cieplińskiego – Piłsudskiego, który obsługiwany jest głównie przez 11 i 15. Niestety poza godzinami szczytu niektóre kursy na liniach 1, 15 i 16 nie są realizowane, co negatywnie wpływa na regularność.

W kolejnym wpisie przyjrzymy się komunikacji na jednym z najdynamiczniej rozwijających się osiedli Rzeszowa 🙂