Przejdź do treści

Kręgosłup (cz. 1) [JAK JEST]

Tytułowy kręgosłup rzeszowskiej sieci komunikacyjnej stanowi połączenie linii 0A, 0B, 18 i 19.

Linie 0A i 0B, czyli popularne rzeszowskie „koła”, obsługiwane taborem elektrycznym, kursują obecnie z ul. Jana Kasprowicza, nieopodal Dworca Lokalnego, ze względu na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego i zamknięcie Placu Dworcowego. Na dalszej trasie linia 0A przejeżdża przez al. Cieplińskiego, Lisa – Kuli, Dąbrowskiego, al. Powstańców Warszawy, Rejtana, al. Piłsudskiego z Placem Wolności i z powrotem dojeżdża do Dworca Lokalnego. Linia 0B kursuje dokładnie taką samą trasą w kierunku przeciwnym.

Linie 18 i 19 obsługiwane są głównie taborem klasy MEGA, czyli 18-metrowymi autobusami przegubowymi

Trasa linii 18 biegnie ulicami Łukasiewicza, Sikorskiego, Powstańców Warszawy, Dąbrowskiego, Lisa – Kuli, Cieplińskiego, Marszałkowską, Lubelską, Wyzwolenia do ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, z kursami wariantowymi do ul. Miłocińskiej.

Linia nr 19 rozpoczyna i kończy kursy na tych samych pętlach, co linia 18, jednak jej trasa znacząco się różni: Łukasiewicza, Sikorskiego, Rejtana, Piłsudskiego z Placem Wolności, Krakowska, Okulickiego, Wyzwolenia, Obr. Poczty Gdańskiej, podobnie jak linia 18 również z kursami do ul. Miłocińskiej.

Powyższe linie w dzień roboczy kursują w godzinach szczytu co 12 minut każda, w tzw. międzyszczycie co 15 minut lub co 20 w dzień wolny od nauki, wieczorem co minut 30. W soboty każda z linii kursuje co 20 minut, w niedzielę co 30.

Jak można zauważyć, wszystkie z linii mają odcinki wspólne. Linie 0A i 0B jako linie okrężne jeżdżą praktycznie tą samą trasą w kierunkach przeciwnych. Linie 18 i 19 wspólnie obsługują odcinki Miłocińska – Wyzwolenia i Sikorskiego – Łukasiewicza. Linie 0 i 18 jeżdżą na wspólnej trasie od Cieplińskiego do Powst. Warszawy, natomiast 0 i 19 od Piłsudskiego do Rejtana. Zależność ta jest wykorzystana w rozkładzie jazdy: Linie 18 i 19 jeżdżą naprzemiennie z liniami 0A i 0B na ich wspólnych odcinkach, dodatkowo naprzemiennie wyjeżdżają z pętli przy ulicach Obr. Poczty Gdańskiej i Miłocińskiej oraz z Dworca Lokalnego, co daje łącznie częstotliwości 6 minut między odjazdami autobusów w godzinach szczytu.