• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przepisy prawne dotyczące korzystania z hulajnogi
#1
Nowe przepisy od 2 listopada: koniec szybkich hulajnóg w sprzedaży

Weszło w życie rozporządzenie precyzujące, jakie warunki muszą spełniać hulajnogi elektryczne. Nowe przepisy mówią o wymiarach, masie, obowiązkowym wyposażeniu oraz maksymalnej prędkości, jaką może rozwijać hulajnoga elektryczna oraz urządzenie transportu osobistego (UTO).
·        Maksymalna prędkość, jaką może rozwijać hulajnoga elektryczna to – zgodnie z nowymi przepisami – 20 km/h
·        Maksymalna masa hulajnogi elektrycznej to 30 kg
·        Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej to jest ono zbliżone do obowiązkowego wyposażenia roweru

Co ma mieć hulajnoga elektryczna?

Przepisy znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów przewidują szereg wymagań, jakie musi spełnić pojazd, by mieścić się w definicji "hulajnogi elektrycznej" (wymagania wobec urządzeń transportu osobistego są niemal takie same). Są to:
·        Maksymalna długość hulajnogi elektrycznej – 1,4 m.
·        Maksymalna szerokość – 0,9 m.
·        Masa własna – do 30 kg.
·        Światła przednie: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, może migać (tak jak mogą migać światła rowerów). Wolno je zdjąć, gdy nie ma obowiązku korzystania z niego – np. w dzień przy dobrej widoczności. Światło powinno być widoczne w dobrych warunkach z odległości co najmniej 150 m.
·        Światła tylne: czerwony odblask w kształcie innym niż trójkąt plus światło czerwone pozycyjne (może migać). Światło pozycyjne można zdejmować, odblask powinien być zamontowany na stałe. Widoczność świateł tylnych: minimum 150 m.
·        Z boku hulajnoga musi mieć światła odblaskowe białe lub żółte, widoczne z obu stron.
·        Wymagany przynajmniej jeden sprawny hamulec.
·        Obowiązkowy dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
·        Konieczny numer seryjny/znak graficzny pozwalający zidentyfikować producenta pojazdu.
·        Obowiązkowa podpórka.
·        W hulajnodze elektrycznej i urządzeniu transportu osobistego konstrukcja ma ograniczać rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewniać możliwość skutecznego hamowania.
Oznacza to jednocześnie, że moc silnika hulajnogi elektrycznej jest dowolna pod warunkiem obecności elektronicznej blokady prędkości.

Nowe przepisy – koniec szybkich hulajnóg miejskich?

Nowo sprzedawane hulajnogi mają spełniać wymagania rozporządzenia od początku 2022 r. A stare, które już są używane? Niekoniecznie! Zresztą z powodu braku ograniczenia mocy silnika (np. do 250 W) sprzedawcy dalej będą oferować szybkie i mocne "sprzęty" – wprawdzie z ograniczoną prędkością, ale też z instrukcją, jak to ograniczenie zdezaktywować. Będzie dokładnie tak jak z motorowerami, które nie powinny jeździć szybciej niż 45 km/h, a mogą – jeśli tylko właściciel chce – jeździć dwa razy szybciej.
Co innego z hulajnogami "miejskimi" wynajmowanymi na minuty. Przed wejściem w życie jakichkolwiek przepisów "hulajnogowych" firmy oferujące hulajnogi na minuty dbały o zadowolenie klientów – pojazdy te rozpędzały się nawet do 30 km/h. Po wprowadzeniu nowych przepisów określających zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych samorządy domagały się od operatorów ograniczenia ich prędkości maksymalnej, ale nie miały narzędzi, aby to wymusić. Teraz to się zmieni: prywatni właściciele będą łatwo obchodzić przepisy, ale firmy będą musiały się dostosować. Na hulajnodze elektrycznej "na minuty" nie da się już wyprzedzić przeciętnego rowerzysty.


Aby zobaczyć tą zawartość musisz się zarejestrować lub aktywować konto.

  Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości