Podkarpackie Forum Miłośników Komunikacji


Informacje
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Cytat:Ostrowiec Świętokrzyski z dofinansowałem na hybrydy

16 grudnia samorząd województwa świętokrzyskiego podpisał siedem umów na realizację zadań proekologicznych. Samorządy na termomodernizację budynków i transport ekologiczny otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 49 mln zł. Pięć hybryd Ostrowiec Świętokrzyski na zakup ekologicznych autobusów i poprawę sieci komunikacji miejskiej otrzymał prawie 17 mln zł, a całkowita wartość inwestycji wyniesie blisko 21,8 mln zł. W ramach tych środków zakupionych zostanie m.in. pięć hybrydowych autobusów, przebudowane zostaną przystanki. Projekt obejmuje także montaż tablic informacyjnych, jak również przebudowę fragmentu ulic 11-go Listopada i Samsonowicza oraz przebudowę skrzyżowania tych ulic. "Oprócz tego, że kupujemy autobusy i tabor, które będą produkowały mniej dwutlenku węgla, budujemy kilka kilometrów ścieżek rowerowych. Wymieniamy oświetlenie na kilkuset lampach. Te wszystkie działania wzmocnią efekt ekologiczny i przyczynią się do poprawy jakości powietrza" – podkreślił wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński. Nie tylko autobusy W Jędrzejowie przy współudziale środków unijnych wybudowane zostanie centrum komunikacyjne dla pasażerów z dworcem autobusowym i miejscami parkingowymi dla rowerów. Wymienione zostaną także wiaty przystankowe na terenie miasta. Samorząd na ten cel otrzymał 4,4 mln zł dofinasowania, a wartość inwestycji wyniesie 5,5 mln zł. W rozwój transportu rowerowego zainwestuje również Morawica. Na terenie miasta powstaną ścieżki rowerowe o łącznej długości 2,3 km. Koszt projektu to prawie 1,5 mln zł (1,3mln zł dofinasowania). Z kolei stolica województwa otrzymała ponad 19,2 mln zł na realizację projektu "Kielecki rower miejski", którego całkowita wartość przekroczy 21 mln zł. Do 2022 roku powstanie miejska wypożyczalnia rowerów z minimum 200 rowerami, z czego połowa będzie mieć wspomaganie elektryczne. -"Zostaną także zbudowane i przebudowane ścieżki rowerowe, które będą uzupełnieniem istniejącej sieci. Projekt zakłada także budowę parkingów rowerowych i miejsc obsługi rowerzystów. Realizacja całej inwestycji rozpocznie się już w przyszłym roku" – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta. Trzy kolejny projekty dotyczą termomodernizacji budynków. Gminy Łopuszno i Chmielnik otrzymały na ten cel dofinansowanie w wysokości 7 mln zł. (PAP)

Czytaj więcej: http://infobus.pl/ostrowiec-swietokrzysk...19926.html
 
#2
Cytat:Nowa firma, nowe autobusy, nowa baza

Zmienia się nazwa, siedziba i pojazdy. Od nowego roku mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego będzie woziła nowa firma - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zostało przekształcone w Miejski Zakład Komunikacji.

Zmiana była potrzebna, bo bez niej przewoźnik nie mógłby skorzystać z unijnego dofinansowania na rozwój infrastruktury. Dotacje mogą być przyznane firmie, która nie ma problemów finansowych, tymczasem MPK regularnie przynosiło straty.
Unijny projekt pomoże w rozwoju całego systemu komunikacji. Został podzielony na dwa etapy, a całość jest warta 47 mln zł. Najpierw w mieście zostaną ustawione nowoczesne przystanki, każdy o wartości 25 tys. zł - informuje prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.
Kolejny etap to rozbudowa bazy MZK. Będzie się ona znajdować na wykupionych przez miasto gruntach w okolicy huty. 10 stycznia zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę, a inwestycja ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat.
Projekt zakłada również przebudowę układu komunikacyjnego z nową drogą na obecnych terenach zielonych w okolicy huty. 12 mln zł z projektu przeznaczone zostanie na modernizację dróg powiatowych. Remontu doczeka się między innymi ul. 11 Listopada z rondem turbinowym i ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Samsonowicza. Ta część projektu będzie wymagała 1,5 mln zł wkładu własnego, koszty podzielą między siebie gmina i powiat. Zmieni się także tabor komunikacyjny. MZK planuje zakup 15 nowych autobusów, w tym 5 hybrydowych, wszystkie będą niskopodłogowe. 
Proces przekształcenia MPK w MZK był możliwy dzięki temu, że miasto spłaciło 2,7 mln zł długu wobec dostawców paliw i kredyt hipoteczny zaciągnięty przez spółkę. Kontrakt z miastem MZK podpisało na dziesięć lat, co daje pewność zatrudnienia dla pracowników. Na razie nie są planowane także podwyżki cen biletów, za to mają się pojawić kursy do gmin ościennych, między innymi Ćmielowa i Kunowa.

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-97435
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości