Podkarpackie Forum Miłośników Komunikacji


Informacje ogólne
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#11
Cytat:Wypadek autobusu w Gliniku Górnym

W poniedziałek około godziny 10:00 doszło do zdarzenia drogowego w Gliniku Górnym. Na pierwszy rzut oka zdarzenie wyglądało bardzo groźnie ponieważ w zdarzeniu uczestniczył autobus, który zsunął się z drogi i przewrócił na bok.

Do akcji zostali wezwani strażacy z OSP Frysztak OSP Glinik Dolny, 3 zastępy z PSP Strzyżów, ZRM Strzyżów i Jasło oraz Policja.
[img=400x0]https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/29388794_2061275347483333_6066271079419084800_n.jpg?oh=189b4d87429fd2476661f55d879847b6&oe=5B2A09EF[/img]
Zdjęcia również na stronie OSP Frysztak - Facebook - kliknij tu!

Po dojeździe służb ratunkowy na miejsce okazało się że pasażerowie feralnego autobusu o własnych siłach opuścili pojazd. Po godzinie akcji na miejscu pozostali policjanci oraz ciężki sprzęt, który został wezwany do wyciągnięcia autobusu

Więcej zdjęć znajdą Państwo na stronie OSP Glinik Dolny - Facebook.
 
#12
Cytat:W jasielskim PKS-ie zalegają z wypłatami

Pracownicy jasielskiego PKS-u mają żal do właściciela firmy, że zbyt późno poinformował ich o kłopotach finansowych. W konsekwencji załoga nie otrzymała całości wynagrodzenia za czerwiec. Kierowcy są rozgoryczeni bo pracują za minimalną płacę - a teraz podzieloną na raty.
Jasielski PKS od 2001 roku jest prywatną spółką. Zapewnia, że do końca tygodnia wypłaci zaległe płace. Pracownicy woleliby jednak przejść do utworzonego powiatowo-gminnego związku komunikacyjnego. Roman Jastrząb, dyrektor w spółce zapewnia, że rozmowy w tej sprawie trwają.
Potwierdza to także przewodniczący związku komunikacyjnego, który wczoraj otrzymał komplet dokumentów od spółki PKS. Przed przystąpieniem do związku PKS musi uregulować wszelkie zaległości i przekształcić się w odrębną spółkę.

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/...-wyplatami
 
#13
Sprzedają MANA A13 #RJS 6LK4
 
#14
Cytat:PKS Jasło oferuje od dziś przejazdy z miasta na stok narciarski w Świątkowej Wielkiej . Tamtejsza stacja Mareszka to jedyny w powiecie jasielskim wyciąg narciarski. Specjalny autobus będzie kursował w piątki, soboty i niedziele a w czasie ferii będzie to linia regularna od poniedziałku do niedzieli.
Wyjazd z dworca PKS Jasło 2 razy dziennie o godz. 10:00 i 15:00. Powroty zaplanowano na godzinę 14:00 i 19:00.
Specjalne autobusy kursują też do innych ośrodków narciarskich w regionie. SkiBus dowozi chętnych np do wyciągów na Gromadzyniu i Laworcie w Ustrzykach - zabierając narciarzy nie tylko z miasta ale też okolicznych miejscowości. Jet też możliwość dojechania z Rzeszowa do Puław w Beskidzie Niskim - ta linia jest obsługiwana przy większej liczbie chętnych
Od 2 dni mamy odwilż i warunki na stokach nieco się pogorszyły - dziś jednak w górach znów zaczął padać śnieg i weekend z pewnością będzie można spędzić na nartach.

Co do MANa z postu powyżej stoi w Rogoźnicy koło jakiegoś handlarza przy głównej drodze.
 
#15
Cytat:Trudna sytuacja finansowa jasielskiego przewoźnika. Czy samorządy powiatu jasielskiego uratują publiczny transport

[Obrazek: 5c66c37924105_o_full.jpg]
Sebastian Tiebler: - Rozwój powiatu zależy od sprawnej komunikacji. Grzegorz Michalski


Jasielski przewoźnik jest w kiepskiej sytuacji. Dochody z biletów nie pokrywają nawet 30 procent kosztów. Potrzebne jest wsparcie lokalnych samorządów. Co dalej z firmą, która wozi mieszkańców całego powiatu?


Myśli pan, że było mi łatwo? - opisuje swoje początki w spółce Sebastian Tiebler. Najpierw był szefem jasielskiego PKS-u, a od kilku miesięcy kieruje spółką Powiatowo - Gminny Związek Komunikacyjny Jasiel. Docelowo spółka Jasiel ma zostać przejęta przez Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny. Organizacja zrzesza wszystkie samorządy z terenu powiatu. Cel? Utrzymanie dotychczasowej siatki połączeń i przewoźnika, który będzie zapewniał transport publiczny.

Widmo likwidacji

W ub. roku pisaliśmy o problemach z wypłatami dla pracowników PKS-u. Przez kilka miesięcy pensje dostawali w ratach. - Załoga rozumie problemy, z jakimi boryka się firma. Wszyscy wiedzą, że działalność spółki Jasiel generuje koszty - podkreśla Tiebler. I dodaje, że gdy rozpoczął zarządzanie jeszcze w PKS-ie, jedyną ekonomicznie uzasadnioną decyzją było zamknięcie firmy. - Tak się nie da! Kto będzie tych ludzi woził? Kto przewiezie dzieci do szkoły? Ludzi do zakładów pracy? Starszych do miasta? Inwestycja w komunikację publiczną to obowiązek każdego samorządu. Organizacja i zapewnienie podstawowej komunikacji publicznej należy do zadań własnych gmin - podnosi Tiebler.

Zaniedbana sprawa

- Trwają usilne prace, żebyśmy ten transport dobrze zorganizowali. Sprawa jest trochę zaniedbana - twierdzi wicestarosta Stanisław Pankiewicz, który stoi na czele Zgromadzenia PGZK, który ma przejąć od PKS-u spółkę Jasiel. Według niego podstawą sprawnego funkcjonowania publicznego transportu jest zmiana myślenia.

- Jak wcześniej PKS woził za darmo (przyp. red. nie wszystkie gminy dopłacały do przewozów), to niektóre gminy uważają, że ponoszą krzywdę, kiedy muszą do tego transportu dopłacać. Przecież naszym obowiązkiem jako samorządów jest dowiezienie dzieci i młodzieży do szkół czy ludzi do zakładów pracy - podkreśla wicestarosta Pankiewicz.
Zarówno on, jak i prezes Tiebler są zdania, że żadna prywatna firma nie będzie w stanie zapewnić sprawnego transportu publicznego. - To się po prostu nie będzie kalkulować. Ktoś, kto bierze kredyty, żeby kupić autobusy, nie będzie dopłacać do bieżącej działalności - ocenia Tiebler.

Straty rosły latami


Ogromny dworzec, obecnie prawie 60 autobusów, niespełna 100 pracowników, duże tereny przy ul. Przemysłowej, budynek administracji. - To wszystko generowało ogromne straty. Można to łatwo zobrazować. Proszę sobie kupić 4 mieszkania, wszystkie utrzymać, a mieszkać w jednym - objaśnia Tiebler.
Zdaniem prezes PGZK dobrze się stało, że Jasiel przejął od PKS-u tylko ten dział, który potrzebny jest do wykonywania przewozu osób. Dworzec jest w rękach prywatnego przedsiębiorcy. Przez najbliższe dwa lata ma być wynajmowany Jasielowi. Co potem?
Według informacji wicestarosty Pankiewicza jasielski biznesmen planuje w miejscu dworca inwestycję, której elementem będzie postój dla autobusów. Wyglądem na pewno nie będzie przypominał obecnego. - Na dobrą sprawę dworzec to miejsce, gdzie autobusy oczekują na swoje kursy. Ważniejsze są przystanki. To również temat do przepracowania dla władz Związku. Ludzie chcą wsiadać i wysiadać z autobusów w miejscach, skąd mogą łatwo dotrzeć do szkoły czy pracy - twierdzi wicestarosta.


Jest potencjał


Prezes Tiebler uważa, że w zakładzie, który jest spadkobiercą PKS-u, tkwią możliwości. - To wszystko trzeba tylko wykorzystać. Macie tutaj takie piękne tereny, w których tkwi ogromny potencjał rozwoju turystyki, tradycje winiarskie, to w tej okolicy rodził się przemysł naftowy. W lecie m.in. do Krempnej przyjeżdża mnóstwo turystów. Czym oni mają dojeżdżać? - zastanawia się Tiebler.
Jeszcze w 2017 rok ówczesny dyrektor PKS-u oraz kierownik działu przewozów rozpoczęli rozmowy z Powiatowo - Gminnym Związkiem Komunikacyjnym.
- Jestem ze Śląska. Tam współpraca samorządów, jeśli chodzi o transport publiczny działa wzorowo. Śląskie samorządy policzyły, że jak zainwestują w transport, to im się to zwróci. Jak? Chociażby w postaci podatków. Ludzie się tam osiedlają. W Bielsku każdego roku jest coraz więcej mieszkańców. Nie wyprowadzają się do takich miast jak Kraków czy Wrocław. Wygodny, punktualny i dobrze zorganizowany transport to podstawa rozwoju - mówi Tiebler.
Oprócz tego walorem firmy są jej pracownicy. W większości przypadku od dziesięcioleci zżyci z zakładem.
- Ci ludzie chcą, żeby ten zakład działał. Co szczególnie istotne w spółce funkcjonują związki zawodowe, które to ostatecznie okazały się otwarte na racjonalne argumenty. Zarówno pan Stanisław Słupek (przewodniczący zakładowej Solidarności), jak i pan Stanisław Bigos (przewodniczący związku zawodowego kierowców), wraz z kolegami podejmują aktywne i konstruktywne działania na rzecz przedsiębiorstwa - opisuje prezes PGZK Jasiel.


Potrzeba inwestycji


Kapitał zakładowy PGZK Jasiel wynosi zaledwie 5 tys. zł. Konieczne jest zatem dokapitalizowanie firmy. Prezes Tiebler chciałby w przyszłości doposażyć spółkę w nowe autobusy. Jednak, aby wszystko działało, jak należy, potrzeba kilku lat solidnych inwestycji. Idealnym rozwiązaniem jest takie ustawienie przewozów, żeby o tej samej porze w odstępie kilku minut „nie goniło się” po przystankach trzech różnych przewoźników.
- Jak jeden pojedzie o 8, drugi 8.15, a trzeci 8.30, to każdy weźmie pasażerów i zarobi, a ludzie będą mieli bardziej dostępną komunikację publiczną. To muszą zorganizować samorządy. Żadna firma tego nie uporządkuje - poddaje pomysł Tiebler. I dodaje, że sprawna komunikacja jest w interesie wszystkich gmin w powiecie.
- Jeśli do jakiejś miejscowości nie dojeżdża żadna komunikacja, to z czasem staje się ona coraz bardziej wykluczona, wyludnia się. Sprawna komunikacja jest też jednym z istotnych argumentów dla lokowania inwestycji gospodarczych na terenie powiatu. Rozwój całego powiatu bez współpracy w zakresie komunikacji nie ma sensu - podsumowuje prezes PGZK Jasiel.


https://nowiny24.pl/trudna-sytuacja-fina...r/13892103
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości