Podkarpackie Forum Miłośników Komunikacji


Rafako
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Cytat:Katowice: Rafako pokazało autobus elektryczny. Chce nim podbić rynek

Rafako pokazało krótki pojazd, z dwojgiem drzwi, za to dość pojemny, bo mieszczący 65 pasażerów, w tym 23 na fotelach. Producent proponuje wersje miejską/podmiejską i szkolną, czyli w założeniu na gimbusy.

Autobus jest całkowicie niskopodłogowy, stabilny, bo wszystkie baterie umieszczono pod podłogą (ale tylko dwa siedzenia dostępne są z niskiej podłogi – gdzieś jednak baterie trzeba było zmieścić). Charakterystyczne garby na dachu to klimatyzacja. Mimo ich obecności producent chwali się, że autobus ma tylko 3,2 m wysokości. Ładowanie odbywa się metodą pług-in. Wersja pantografowa jest przygotowywana. Klimatyzacja jest w pełni elektryczna, za to ogrzewanie jest hybrydowe, może być zasilane prądem, lub olejem.

O osiągach producent na razie zbyt dużo nie mówi, ale chwali się, że to jedyny taki autobus, zbudowany od zera z myślą o zasilaniu bateryjnym. Plany są duże, w tym sprzedaż pierwszych sztuk już w przyszłym roku

https://www.transport-publiczny.pl/wiado...62833.html
 
#2
Cytat:E-autobus Rafako jest krótki. Nie bez powodu
Rafako Ebus zaprezentowało prototyp autobusu elektrycznego o długości 8,5 metra, którym może podróżować 65 osób

Chcemy, by w Polsce lokowały się wielkie koncerny. Problem w tym, że własność intelektualna, myśl techniczna często powstaje i pozostaje gdzie indziej. To wyzwanie, z którym szybko trzeba się zmierzyć - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, w rozmowie z Nowym Przemysłem

    Pomysł polskich samochodów elektrycznych to projekt bardzo ambitny, ale też ryzykowny i kapitałochłonny. Dlatego w ARP koncentrujemy się na autobusach i pojazdach specjalistycznych - mówi Dariusz Śliwowski.
    Rafako po upadku firmy Solbus przejęło zespół specjalistów. Autobus elektryczny firmy z Raciborza jest właśnie ich dziełem. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że warto połączyć siły - dodaje.
    Szukamy nisz. Dlatego propozycja Rafako to autobus krótki. Widać rynkową lukę w kategorii autobusów dowozowych - wyjaśnia.

https://www.wnp.pl/motoryzacja/e-autobus...3MrmLwljBe
CI_U


Załączone pliki Miniatury
   
 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości